Opel Almanya’daki 50 Yıllık Fabrikasını Kapatıyor

Paylaş Almanya’da Opel şoku! Opel Bochum’da yer alan ve 50 yıldır faaliyette bulunan fabrikasını kapatma kararı aldı. Almanya’da kurulmuş ancak...

Almanya’da Opel şoku!

Opel Bochum’da yer alan ve 50 yıldır faaliyette bulunan fabrikasını kapatma kararı aldı. Almanya’da kurulmuş ancak Amerikalı otomobil üreticisi General Motors’a (GM) ait olan Opel’in, 2016 yılı itibariyle Bochum’daki işletmesinde üretim yapmayacağı açıklandı. Tesisin bir lojistik merkezine dönüştürülmesi planlanıyor ancak yine de karardan 300’ü Türk, 3000 işçi etkilenecek.

Alman otomobil devi için alınan bu karar Alman medyasında da geniş yankı buldu. Bir zamanlar 25.000 kişinin çalıştığı tesiste 3.000 kişinin kalmış olmasının yeteri kadar kötü olduğu vurgulanırken, 2008 yılında da Nokia’nın kenti terk ettiği hatırlatıldı.

Almanlar Tepkili

Almanların ulusal kimliğinin bir parçası olan Opel’in üretim merkezini Avrupa’dan taşıyacak olması Alman halkı arasında da üzüntüye neden oldu. Bu kararla birlikte sadece fabrikada çalışan 3.000 işçinin değil, Bochum Belediyesi’nin de etkileneceği öngörülüyor çünkü belediye, büyük bir gelir kaybına uğrayacak.

Karar polisin büyük güvenlik önlemleri ve protesto gösterileri arasında açıklandı. Bochum işçi temsilciliği GM’nin bu kararını “onur kırıcı” olarak nitelendirdi.

Opel ya da başka bir marka, aracınızın kasko sigortası ile trafik sigortasını mutlaka yaptırın. Araç kasko değerlerleri listesini görmek veya trafik sigortası poliçesi yaptırmak için sigorta sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

İlgili Yazılar :