Piyasalarda Bu Hafta

Paylaş Piyasalardaki hareketlilik devam ediyor. Ülkenin içinde bulunduğu durum ve siyasi belirsizlik gibi durumların başını çektiği nedenler dizisi altın ve...

Piyasalardaki hareketlilik devam ediyor. Ülkenin içinde bulunduğu durum ve siyasi belirsizlik gibi durumların başını çektiği nedenler dizisi altın ve dövizde yükselişi devam ettiriyor. Türkiye ile ilgili açıklanan büyüme ve cari işlemler açığı verileri beklenilenden iyi olsa da küresel piyasalarda yer alan gelişen ülke varlıkları üzerindeki baskı nedeniyle TL döviz karşısında değer kaybetmeye devam ediyor.

Altın Fiyatları

Altın fiyatları bu hafta küçük bir düşüş yaşadı. Bir önceki hafta 109 TL’ye kadar yükselen altın bu hafta düşüş seyri gösterdi. Haftayı 109.1087 TL ile açan gram altın, bugün 108.1458 TL. Son duruma göre çeyrek altın 172.92 TL, yarım altın 345,84 TL, cumhuriyet altını ise 715,84 TL.

Dolar Fiyatı

Altının aksie döviz fiyatları hala yükselişte. Ülkemizin içinde bulunduğu durumun yanı sıra Brezilya’nın yatırım yapılabilir kredi puanını kaybetmesinden dolayı ortaya çıkan negatif etki de Dolar’daki yükselişte pay sahibi oldu. Son yıllardaki en yüksek fiyatları gören Amerikan Doları haftayı 3.0324 ile açmıştı. Hafta içinde yükselmeye devam eden Dolar haftanın son gününe düşüşle başlasa da yeniden yükselişe geçerek  3.0436 TL’yi buldu. Son üç ay içinde 2 TL’den 3 TL’ye çıkan Dolar’ın bu ani yükselişinin devam edeceği öngörülüyor. Dolar kurunun değişimi ile ilgili analistler, haftaya perşembe gerçekleşecek olan FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC)’nin vereceği faiz kararını beklemekte.

Euro Fiyatı

Dolar gibi Euro da yükselişini devam ettiriyor. Hafta başında 3.3885 TL olan Euro, haftanın son gününde 3.4313 TL’i gördü. Son üç aydır genel seyir olarak 3 TL civarında dolaşan Euro, geçtiğimiz yılın bu dönemlerinde 2.84 TL civarında idi.

Altın fiyatlarını güncel olarak Hangimevduat.com’dan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar :