Senetle Altın Satışı Mümkün Mü?

Paylaş Kredi kartı düzenlemeleri şubat ayı itibariyle yürürlüğe girdi. Artık pek çok alanda olduğu gibi kredi kartı ile altın satışında...

Kredi kartı düzenlemeleri şubat ayı itibariyle yürürlüğe girdi. Artık pek çok alanda olduğu gibi kredi kartı ile altın satışında da taksit uygulaması söz konusu olmayacak.

Kredi kartı ile altın alımında eskisi gibi taksit düzenlemesinin olmamasına karşılık kuyumcular şimdi senetle altın satışı ihtimali üzerinde duruyorlar.

Merkez Bankası Faiz Kararlarının Etkileri 

Senetle altın satışı ile ilgili olarak özel bir gazeteye açıklama yapan Anadolu Kuyumcular Birliği ve İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uca, önemli ifadeler kullandı.

Kuyumcular açısından kredi kartı ile altın alımına gelen düzenlemenin sektörde şok etkisiyle karşılandığını dile getiren Uca, bu sınırlamanın bir süre sonra iflaslara yol açabileceğini savundu.

BDDK tarafından getirilen kredi kartı taksit düzenlemelerinin karşısına, eski usül olan senetle altın satışı ihtimalini düşündüklerini söyleyen Uca, altın satışlarının % 80’ini kredi kartı taksit işlemleriyle yapan kuyumcular için son derece önemli olduğunun altını çizdi. Uca şu ifadeleri kullandı:

“Taksit olanağı sayesinde kredi kartının kullanımı sektördeki kayıt dışılık sorununu çözmüştü. Şimdi yeniden nakit veya senetle satışın ağırlık kazanması fatura kesmek istemeyen kişilerin suistimaline neden olabilir”

Ayın Son Gününde Altın Fiyatları 

Altın fiyatları alanında yaşanan anlık gelişmeler, ekonomi haberleri ve altın tahminleri ile ilgili her şey güncel olarak Hangimevduat.com ekranlarında, bir tık ötenizde.

İlgili Yazılar :