Temmuz Ayı Merkez Bankası Faiz Kararları

Paylaş Piyasalar ve faiz oranları üzerinde doğrudan etkisi olan faiz kararları için Merkez Bankası cephesinden yapılacak açıklama günlerdir merakla bekleniyordu...

Piyasalar ve faiz oranları üzerinde doğrudan etkisi olan faiz kararları için Merkez Bankası cephesinden yapılacak açıklama günlerdir merakla bekleniyordu ve nihayet haftanın ikinci gününde açıklandı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından açıklanan faiz kararları sonrası faiz koridoru üst sınırı 75 baz puan yükseltilerek  fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı destekleme amacına uygun bir karar alındı.

Garanti e-Mevduat 

Gecelik faiz oranları olan borçlanma faiz oranını % 3,50 seviyesinde sabit tutmakla birlikte borç verme oranını da % 6,50 oranından % 7,25 ‘e çıkardı. Erdem Başçı başkanlığında toplandığı açıklanan Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını % 4,50 ‘ta sabitledi.

En Uygun Mevduat Hesaplama 

Faiz kararları ve piyasalar ile ilgili duyuru da yapan Merkez Bankası, söz konusu duyuruda yılın ikinci çeyreğine iç ve dış talep gelişmelerinin öngörüldüğü şekilde devam ettiği söylenerek, şu açıklamaları ekledi: “Yurt içi nihai talep sağlıklı bir toparlanma sergilerken, ihracatta ılımlı bir büyüme gözlenmektedir. Mevcut politika çerçevesi cari işlemler açığındaki artışı sınırlamaktadır. Nitekim altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığının yatay bir seyir izlediği görülmektedir.”

Mevduat hesaplama ve anlık ekonomi haberleri, Hangimevduat.com ‘da. 

İlgili Yazılar :