TL Değerleniyor Mu?

Paylaş Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılı ithalat değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, reel efektif kur endeksi için 120 seviyesinin üzerine...

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012 yılı ithalat değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, reel efektif kur endeksi için 120 seviyesinin üzerine çıktığını ve TL ‘nin yeniden aşırı değerlenme alanı içerisine girdiğini dile getirdi.

Burgan Bank Mevduat Hesabı 

TL’nin Değerlenmesi Riskli

Bakan Çağlayan, yaptığı bu açıklamadaki “aşırı” ifadesine dikkat çekerek, pek çok başka ülkenin kendi paralarının, yani döviz oranlarının, değerlenmesini engellemek için adım attığına, bizim de TL’nin değerlenmesi konusunda bu durumu engellememiz gerektiğine dikkat çekti. TL ‘deki her yüzde 1 oranındaki değerlenmenin, onu izleyen dönemde ithal miktarında binde 4 artışa neden olduğuna dikkat çeken Bakan Çağlayan, TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin Ocak ayı içerisinde, ilk kez iki yıl sonra TCMB tarafından kısa vadede ölçülü politika tepkisi verebileceği açıklanan 120 seviyesinin üzerine çıktığının altını çizdi.

Finansbank Çift Sarılı Hesap

Reel Efektif Döviz Kuru Nedir?

Özellikle döviz yatırımı ya da döviz birikimi yapmak isteyenlerin ilk öğrenmesi gereken terimlerden birisi olan reel efektif döviz kuru, Türkiye’nin fiyat düzeyinin dış ticaret ilişkisi içinde olduğu ülkelerin döviz fiyatları düzeylerine kıyasla ağırlıklı geometrik ortalaması anlamına gelen bir terim olduğunu söyleyebiliriz.

2013 Birikim Yılı Olacak 

TL cinsinden yapılan ihracatın İngiliz Sterlini ile  yapılan ihracat rakamını geçtiğini de eklemekte fayda var. Bu açıdan TL mevduatı, TL birikimi ve döviz mevduatı ile döviz birikimi yapmak isteyenlerin bu dönemde piyasayı ve gelişmeleri yakından takip etmesi önemli.

Siz de bu planlardan birine sahipseniz piyasada olan bitenleri ve bankaların vadeli mevduat hesabı ile döviz kampanyalarını anlık olarak güncellenen Hangimevduat.com bilgi merkezinde takip edebilir, yatırımlarınız için en doğru sonucu verecek olan mevduat hesaplama ve mevduat karşılaştırma sayfalarını kullanabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar :