“Türkiye Ekonomisi Altın Sayesinde Büyüyor”

Paylaş “Türkiye ekonomisi altın ile büyüyor. Altın ihracatı olmasaydı Türkiye resesyona girerdi” Bu iddialar İngiltere’nin önemli gazetelerinden Financial Times’a ait....

Türkiye ekonomisi altın ile büyüyor. Altın ihracatı olmasaydı Türkiye resesyona girerdi” Bu iddialar İngiltere’nin önemli gazetelerinden Financial Times’a ait.

Financial Times ülkemiz ekonomisi için altının önemine vurgu yaptı. 2012’nin üçüncü çeyreğinde meydana gelen 1.6’lık ekonomik büyümenin altın ihracatı sayesinde gerçekleştiği belirtildi. Özellikle İran’a yapılan ihracatın katkısının azımsanmayacak derece büyük olduğuna dikkat çekilen makalede, Türkiye ekonomisinin patlama yaptığı yönünde ki tezlerin de geçersiz olduğu yazıldı.

Türkiye bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta %11,9’luk artış sağladı. Bunda ambargo altında bulunana ve Türkiye’den milyarlarca dolar değerinde altın ihracatı yapan İran’ın etkisi büyük. Ancak gazetede ki makalede, İran’ın yaptığı ticaret neticesinde para yerine altın kullandığı ve bu transferin ne kadar ihracat olarak değerlendirilebileceği de sorgulanıyor. 

İlgili Yazılar :

Etİketler: ,