Türkiye’nin “Para Haritası” Açıklandı

Paylaş Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkilileri tarafından hazırlanan ve kamuoyu ile paylaşılan Türkiye’nin para haritası, illere göre bir...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkilileri tarafından hazırlanan ve kamuoyu ile paylaşılan Türkiye’nin para haritası, illere göre bir değerlendirilmeye tabi tutuldu. Türkiye’deki yatırım araçları içerisinde tüketicilerin yönelim gösterdiği başlıca seçeneklerden olan mevduat hesaplarında ortaya çıkan duruma göz atalım:

2010 Sonuna Göre % 11 Artış var

2010 sonundaki mevduat oranına göre % 11 oranında artış gösteren güncel mevduat miktarında liste başını çeken İstanbul ve liste sonundaki Bayburt illeri, önceki ölçümlerde aldıkları yerleri korudular.

81 İlden 77’sinde Yatırılan Para Arttı

BDDK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’deki 81 ilden 77 tanesinde bankaya yatırılan paranın miktarında artış var. Geçtiğimiz yıl iki büyük depremle zor zamanlar geçiren Van ili içerisindeki bankalara yatırılan para miktarı, geçtiğimiz yıla göre en fazla artış gösteren alan oldu. Bu verilere göre Van’daki bankalara yatan mevduat hesapları % 31,5 oranında bir artış göstererek 1,4 milyar TL tutarına ulaşmış oldu.

İşte Düşüşe Geçen İller

Türkiye’deki mevduat hesaplarında düşüşe geçen illerin başında ise Zonguldak, Osmaniye, Kocaeli ve Malatya gibi iller geliyor.

İstanbul, Mevduatta Yine Şampiyon

Yıllardır süregelen geleneği değiştirmeyen İstanbul, mevduat hesaplarında liste başındaki yerini yine korudu. İstanbul’da bulunan 312,6 milyar TL hacmindeki mevduat hesabı, Türkiye’deki toplam mevduatın yarısını kaplıyor.

109 milyar TL ile İstanbul’u takip eden Ankara’nın ardından gelen İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli ve Adana illeri, 10 ila 50 milyar arasındaki mevduat tutarları ile takip eden iller arasında.

Listenin sonundaki yerini koruyan Bayburt’ta ise bankalara yatırılan toplam para 194 milyon TL tutarında.

İlgili Yazılar :