Uluslararası Yatırımcıdan Yeni Ekonomik Kriz Tarihi

Paylaş Son yıllarda bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika’da ortaya çıkan ekonomik krizler nedeniyle birçok ekonomik dalgalanmalar geçiren küresel ekonomi için...

Son yıllarda bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika’da ortaya çıkan ekonomik krizler nedeniyle birçok ekonomik dalgalanmalar geçiren küresel ekonomi için kötü bir tahmin de Uluslararası Yatırımcı Jim Rogers’tan geldi.

2013 Yılında Sıkıntılar Başlayacak

Jim Rogers, yatırımcılara seslenerek 2012 yılını iyi değerlendirmelerini ve keyfine varmalarını söyledi. Çünkü Jim Rogers’a göre 2013 ve 2014 yıllarında şu an geçerli olan gevşek para politikaları, ekonomiyi desteklemeye yetmeyecek.

“2013 İçin Endişelenmeli, 2014 İçin Daha da Endişelenmeli”

Jim Rogers, ABD’de bu yılın seçim yılı olduğuna dikkat çekerek birçok Amerikalı siyasetçinin yeniden seçilmek için çalışacağını hatırlattı. Bu süreç, seçim ve diğer ekonomik politikalar nedeniyle teşvikler açısından bol bir yıl olacak. Başta ABD olmak üzere tüm dünyada merkez bankaları tarafından faizlerin sıfıra yaklaştırılması, istihdam ve büyüme için ekonomi teşviklerinin bolca dağıtılması gibi pek çok uygulama sayesinde 2012 yılı için kaygılanmaya gerek olmadığını belirten Jim Rogers, asıl 2013 için endişelenmek gerektiğini dile getirdi. Jim Rogers bu sözlerine şunu da ekledi: “2014 için daha da endişelenmek gerek.”

Altın ve Gümüş Önümüzdeki On Yıl Artış Gösterecek

Yerli altın uzmanlarının altın ile ilgili beklentilerinin tam tersini dile getiren Jim Rogers, altın ile ilgili artış beklentisini dile getirdi. Rogers’a göre altın ve gümüş piyasaları, önümüzdeki 10 yılda daha çok artış gösterecek.

Çin’deki Yavaşlama Tüm Dünya İçin İyi Olacak                 

Çin ekonomisinde görülen yavaşlamanın da kendisini memnun ettiğini dile getiren Jim Rogers, bu yavaşlamanın hem Çin’in kendisi, hem de dünya ekonomisi için iyi olacağını da dile getirdi.

 

 

İlgili Yazılar :