Uzmanlar Bu Yaz Nakit Yatırımını Öneriyor

Paylaş Dünya ve Türkiye gündeminin son aylardaki durumu malum… Arap Baharı’nın ardından gerilmeye başlanan Ortadoğu ve hissedilmeye başlanan savaş havası, Avrupa...

Dünya ve Türkiye gündeminin son aylardaki durumu malum… Arap Baharı’nın ardından gerilmeye başlanan Ortadoğu ve hissedilmeye başlanan savaş havası, Avrupa ülkelerinde yaşanan ve bitmeyen ekonomik kriz, Türkiye özelinde yaşanan günlük problemler ve önemli yapısal değişiklikler…

Yatırımcıların Aklı Karışık

Yatırım yapmak isteyen fakat hangi yatırım aracı üzerinden fayda sağlayacağını bilemeyen yatırımcılar için önemli kurumların uzmanları, yakın vadede nakit yatırımını öneriyorlar. Özellikle de küçük yatırımcılar için kısa vade içerisinde nakitte beklemelerinin altını çiziyorlar.

Hangi Portföy Nasıl Değerlendirilmeli?

Nakit yatırımı konusunda ısrarcı olan uzmanlar, örneğin 100 bin TL’lik portföye sahip bir yatırımcı için, bu miktarın yarısını aylık Türk Lirası mevduat hesabında, geriye kalan dörtte ikilik kısmının da yarısını hisse yatırımı, yarısını da altın yatırımı olarak değerlendirilebileceğini ifade ediyorlar.

Kısa Vadeli Yatırım ile Sıçramak Mümkün Değil

Uzmanlar, kısa vadeli yatırımları önerirken bunu her zaman geçerli bir yöntem olarak görmemeleri konusunda yatırımcıları uyarıyorlar. Özellikle Ortadoğu’da yaşanan ve ekonomi piyasasını doğrudan etkileyen olayların, sonbahar gibi sakinleşeceğini tahmin eden uzmanlar, kısa vadeli yatırımların sonbaharda uzun vadeli yatırımlara dönüştürülebileceğini düşünürken, kısa vadeli yatırımlarla kolayca zengin olamayacakları konusunda da tüketicileri sabırlı davranmaya davet ediyorlar.

İthalat Yerine Üretim Yapılmalı

Türkiye’nin içinde bulunduğu cari açık konusunun da önemli bir belirleyici olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bunun çaresi olarak dışa bağımlılığın yalnızca ekonomik değil her anlamda azaltılması gerektiği yönünde. Bunun çaresi olarak da dışarıdan alınan malların içeride üretilmesini öneriyorlar.

İlgili Yazılar :