e-Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Bir Yatırım Aracıdır?

Paylaş Vadeli mevduat, vadesiz mevduat, altın, dolar, borsa ve diğerleri… Birikimlerinin değerlenmesi için bu gibi yatırım araçları arasında kalan tüketiciler...

Vadeli mevduat, vadesiz mevduat, altın, dolar, borsa ve diğerleri… Birikimlerinin değerlenmesi için bu gibi yatırım araçları arasında kalan tüketiciler yatırım araçları karşılaştırması yaparak kendilerine en iyi olanı seçmek isterler. Peki bu seçenekler içerisinde, vadeli mevduat hesabı, ne tip tüketicilere hitap etmektedir?

Vadeli Mevduat Düşük Riskli Bir Yatırım Aracı

Yatırım araçları içerisinde en düşük riskli seçeneklerden biri vadeli mevduat hesabıdır. Derinlemesine bir ekonomik bilgi gerektirmeyen, bu nedenle küçük yatırımcıların ya da standart tüketici tipinin yoğunlukla tercih ettiği bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkar.

Vadeli Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir?

Vadeli mevduat için bankaların dönemsel olarak belirledikleri çeşitli hesap türleri ortaya çıkar. Bunun dışında internet bankacılığı mevduat hesabı ile telefon bankacılığı mevduat hesabı gibi türler de vardır.

İnternet bankacılığı, her türlü bankacılık işlemlerinde zaman ve zahmet olarak daha düşük bir araç olduğu için internet bankacılığı üzerinden yönetilen mevduat faiz oranları daha yüksek olmaktadır.

E-vadeli Mevduat Hesabına Başvuru Nasıl Yapılır?

Bunun için temel şart tüketicinin, müşterisi olduğu bankanın internet bankacılığı sistemine üye olması şartıdır. Bu aşamadan sonra kendi hesaplarını oluşturmak suretiyle, hesapları arasında para aktarmaya başlayabilir ve e-vadeli mevduat hesabı oluşturma işlemi tamamlanmış olur.

Dolayısıyla internet bankacılığı avantajları kapsamında internet mevduat faiz oranlarının da avantajlarından faydalanmaya başlayabilir.

Vadeli Mevduat Hesabı Getirilerinden Kesinti Yapılır mı?

Bu konuda genel bir uygulama yoktur. Vadeli mevduat hesabı getirileri üzerinden yapılan tek kesinti % 15 oranındaki stopaj vergisi olmakla birlikte başka hiçbir kesinti yapılmaz.

İlgili Yazılar :