Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Paylaş Pek çok insan birikimlerine yön vermek için bankacılık işlemlerinden faydalanmakta. Doğru bankacılık işlemlerini kullanarak paranızın değerini koruyabilir, dahası paranızın...

Pek çok insan birikimlerine yön vermek için bankacılık işlemlerinden faydalanmakta. Doğru bankacılık işlemlerini kullanarak paranızın değerini koruyabilir, dahası paranızın miktarını arttırarak birikim yapabilirsiniz.  

Birikimlerinize yön vermek için yapabileceğiniz bankacılık işlemlerinden biri de vadeli mevduat hesabı. Vadeli mevduat hesabı en basit tanımıyla bir bankaya belirli bir süre vade sözü vererek, paranızın banka tarafından işletilmesidir. Vadeli mevduat hesabı açtırdığınızda, vade sonunda elinece geçecek faiz miktarının ne kadar olacağını bilirsiniz. Bu yüzden vadeli mevduat riskten hoşlanmayan yatırımcılar için oldukça ideal bir yatırım aracıdır.

Mevduat Faiz Oranları

Vade sözü vererek bankaya yatırdığınız para, mevduat faiz oranları üzerinden faizlendirilir ve paranız aydan aya artmaya başlar. Vade bitiminde ana paranızı mevduat faizi ile birlikte bankadan çekebilir, başka bir mevduat hesabına aktarabilir ya da yeniden vadeli hesaba yatırabilirsiniz. Vadeli hesabınızı yenilemek istediğinizde banka tarafından uygulanan faiz oranı geçerli olacaktır.

Vade Süreleri

Vadeli mevduat hesap açılış tutarını sınırlayan bir düzenleme bulunmaz fakat bankalar, maliyet ile ilgili belirleyecekleri miktardan düşük ortalamada bulunan hesaplar için masraf ücreti talep edebilirler ya da kendileri hesap açmak için bir alt sınır belirleyebilirler. Vadeli mevduat hesabı süreleri TC Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıla kadar vadeli mevduat hesabı açılabilir.

Stopaj

Vadeli mevduat hesabınızdan, banka tarafından %15’e kadar stopaj alınır. Stopaj, vade süresi boyunca elde ettiğiniz faiz üzerinden kesilir. Kesilen stopaj devlete ödenen miktardır.

Pek çok bankanın vadeli mevduat hesabı açma işlemleri internet bankacılığı aracılığı ile yapılabilmekte. Mevduat faiz hesaplama işlemlerinizi Hangimevduat.com Mevduat sayfası üzerinden gerçekleştirebilir, sitemiz üzerinden vadeli mevduat hesabı başvurusu yapabilirsiniz. 

İlgili Yazılar :