Yatırım Nasıl Yapılır?

Paylaş Yatırım yapmak istiyor ancak yatırım araçları ve sizin değişkenleriniz arasında kararsız kalıyorsanız doğru adrestesiniz. Altın yatırımı, döviz yatırımı, vadeli...

Yatırım yapmak istiyor ancak yatırım araçları ve sizin değişkenleriniz arasında kararsız kalıyorsanız doğru adrestesiniz.

Altın yatırımı, döviz yatırımı, vadeli mevduat hesabı seçeneği ya da diğer yatırım araçları arasında en güvenilir yatırım aracı hangisi? Bu konuda uzmanların sıkça verdiği tavsiyeleri sizler için derledik.

Denizbank Tasarruf Ettiren Hesap 

Peki, en önemli aşamaları ile cevaplayalım: “Yatırım nasıl yapılır?”

  • Neden yatırım yapmalı?” Önce bu soruyu kendiniz için sorun, yatırım amacınızı ve birikiminizde neyi riske edeceğinizi belirleyin. Yatırım araçlarının değerleri değişken olduğu için kayıpları da göze almalısınız.
  • Yatırım araçları ile ilgili bilgileri, size muhtemel katkılarını ya da kayıplarını iyi ölçün ve derinlemesine bildiğiniz bir aracı seçin.  Her zaman kâr edinemeyeceğinizi bilin.
  • Kısa vadede en iyi yatırım peşinde koşmak fikir olarak güzel gelebilir ancak büyük risklerle kısa zamanda gelir kazanmak çok nadiren karşılaşılan bir durum olduğu için temkinli ve vadeye yayarak hareket edin.
  • Birikimlerinizi tek bir yatırım aracı yerine birkaç tanesine bölüştürmeyi deneyebilirsiniz. Böyle bir yöntem izlerken, aynı zamanda vadelerinizi de çeşitlendirerek para ihtiyaçlarına hazırlık yaparsınız.
  • Kaldıraçlı alım satım işleri yüksek risk içerdiği için önerilmez, borç alarak yatırım yapmak da akıllıca bir hamle değil.
  • Pay senedi veya tahvil/bono gibi araçlara doğrudan yatırım yapmak yerine, içinde bu ürünlerin bulunduğu yatırım fonlarını tercih etmek riskinizi azaltır. Kaldı ki bir aracın değeri tek bir gün içinde bile dğeişebilir.
  • Yalnızca Sermaye Piyasası Kurulu yetkisi ve denetimi olan şirketler üzerinden işlem yapın, sözleşmelerinizi okuyun ve şirketlerin ücret ile oranlarını kıyaslayarak karar verin.

Mevduat hesaplama aracı, altın ve döviz haberleri ve yatırım ile ilgili merak ettiğiniz her şey Hangimevduat.com ‘da.

İlgili Yazılar :