Yeni Kasko Uygulaması 1 Nisan’da

Paylaş Yeni kasko uygulaması geliyor. Pek çok alanda önemli yenilikler getiren yeni kasko uygulaması sonrasında mevcut sistemde yer alan full...

Yeni kasko uygulaması geliyor. Pek çok alanda önemli yenilikler getiren yeni kasko uygulaması sonrasında mevcut sistemde yer alan full kasko, süper kasko gibi kasko ürünleri yerine, daha değişik kasko ürünleri ile kasko değer sistemleri yer alacak. Ek ücretler söz konusu olacak.

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

Yeni Kasko Ürünleri ile Kasko Fiyatları

1 Nisan 2013 tarihinden itibaren geçerli olmaya başlayacak yeni kasko ile sigorta şirketleri tarafından sunulan “full kasko, süper kasko” gibi kasko ürünleri değil, “dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko” gibi 4 yeni ve farklı ürün sunulacak. Buna göre sınırlı teminat için dar kasko; çarpma, çarpılma , hırsızlık, yangın gibi klasik kasko teminatları için kasko; kasko ek teminatlar için genişletilmiş kasko ve her türlü risk için sigorta isteyenler ise tam kasko alacak.

Kasko Hasarı Ödemesi

Yayınlanan yeni kasko yönetmeliğine göre 1 Nisan 2013 ‘ten sonra sel, deprem dahil doğal afetler, patlayıcı madde taşınması, araba anahtarının çalınması veya ele geçirilmesi ile arabanın çalınması, kemirgen hayvanlar özellikle olmak üzere hayvanların vereceği zararlar ek prim ödenip poliçeye yazılarak teminat altına alınacak.

Alkollü Araç Kullanımı ve Kasko Uygulaması

Yönetmeliğe göre alkol sınırını aşan alkollü araç kullanımı veya alkollü içki almayacağı belirtilip de alan sürücülerin hasarları ödenmeyecek. Sigorta şirketleri 45 gün içinde kasko hasarını ödeyecek. Hasar incelemesi uzarsa ve tüketici ile şirket anlaşırsa hasarın % 50’si avans olarak ödenecek.

BUTON TAŞIT

Kasko Değer Oranları ve Kasko Primleri

Kasko değer listesini de yeni uygulamadan etkilenecek. Kasko primleri, kasko yaptırmak isteyen tüketicinin hasar halinde yetkili servislerde onarım yapılmasını ve mutlaka orijinal parça kullanımı isterse % 50 oranında kasko prim artışı söz konusu olacak. Sigorta şirketleri, anlaşmalı tamirhanelerde onarım yapar ve muadil parça kullanırsa poliçelerde indirimler sunulacak.

Mevduat hesaplama sayfası Hangimevduat.com‘da.

 

İlgili Yazılar :