Yeni Kredi Kartı Kesintisi: Hesap Bakım Ücreti

Paylaş Kredi kartı kullanımı konusunda tüketiciler ile bankaların sürekli olarak karşı karşıya geldiği konuların başında hiç kuşkusuz kredi kartı kesintileri...

Kredi kartı kullanımı konusunda tüketiciler ile bankaların sürekli olarak karşı karşıya geldiği konuların başında hiç kuşkusuz kredi kartı kesintileri yer alıyor. Farklı dönemlerde farklı adlarla alınan, “Kredi Kartı Aidatı, Kredi Kartı Ücreti, Düzenli Ödeme” gibi isimler verilse de her durumda tüketiciler tarafından tepkiyle karşılanan ve bankaların şikayet yağmuruna tutulmasına neden olan uygulamalardan, şimdi de yeni bir tanesi söz konusu oldu.

Kart Kesintisi Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndan İstendi

Hesap Bakım Ücreti” adı verilen bu yeni hesap kesintisi ile ilgili çok sayıda şikayet ile karşılaşan banka yetkililerinin beyanlarına göre, söz konusu kesinti ücretini, bankalardan Merkezi Kayıt Kuruluşu istiyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun bankalardan talep ettiği ücreti de bankalar, müşterilerden alma yoluna gidiyor.

Hesap Bakım Ücreti Nedir?

İnternet üzerinden hizmet veren şikayet siteleri sayesinde birbirlerine ve yetkililere seslerini duyuran tüketiciler, Hesap Bakım Ücreti’ni de şikayet ettiler.

Kredi kartı kesintilerine eklenen ve 2012 itibariyle başlayan bu yeni uygulama ise MKK’nın bankalardan talep ettiği bir ücret aslında. Hesap sahiplerinden kesilen bu ücretin % 5’i kadar bir tutar da Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) adı ile alınıyor. Yıllık 3 TL’yi bulan işlemler için de aynı ücret kesiliyor.

Tüketiciler “Hisse Senedi Alış Kurtajı, Hisse Senedi Satış Kurtajı, Hesap İşletim Ücreti, Hisse Senedi Alım Ücreti” gibi bu kesintiden de son derece rahatsız ve bir an önce iadesini talep ediyorlar.

İlgili Yazılar :